English
Avalehele | Infopäring | Sisukaart
My status

maillist.png
slice12.png
Kust saite informatsiooni meie reiside kohta?
Kuulsin tuttavalt

Olen korduvklient

Eesti Ekspressi reisikalendrist

Postimehest

Päevalehest

SL Õhtulehest

Internetist otsides

Sattusin juhuslikult reisibüroosse


slice14.png

SOOVITUSI EGIPTUSESSE SÕITJAILE

v       Ilm on oktoobris ja märtsis, aprillis  soe – umbes 30-35 kraadi, kuigi Luxoris võib olla ka soojem. Aga mõni soe riideese peaks siiski kaasas olema, sest kõrbest tuleb õhtul külma ning püramiidide juures valgusshowl peaks kindlasti soojad riided olema, samuti Moosese mäkke ronides.

v       Riietuse suhtes peaks kindlasti tähele panema, et oleks kaasas naistel pikad seelikud või kleidid, millel on ka õlad kaetud – muidu ei pääse Katariina kloostrisse ega mo¹eedesse. Pükstega naised sinna ei saa. Meestel peavad nendeks puhkudeks samuti olema pikad püksid ja pikkade varrukatega pluusid. Kuna muidu on riigis palju turiste, on nad seal harjunud minides käivate inimestega, kuid siiski parem karta kui kahetseda ja mitte liiga väljakutsuvalt riietuda.

v     Moosese mäele ronimise suhtes tuleb arvestada, et see on tõsine asi – võtab aega 3-4 tundi, nii et jõuvarud tuleb endal enne ära arvestada. Osa teest on võimalik ronida ka kaameli seljas (lisatasu ca 50 EGP), kuid ega see kergem ei ole! Selle retke jaoks on aga vaja kaasa võtta kindlasti taskulamp, vastavad jalanõud ja veel kord – midagi soojemat selga. Näiteks ka energiajook pole paha selleks puhuks kotti pista.

v       Rahaühik on Egiptuse nael (araabia keeles gini) ja väike ühik on piaster, hindu märgitakse kahtemoodi – nii Egp 3.35 kui 335pt (piastrit). Vahetuskursid seal on suhteliselt ühtlased. Eestist saab naelu Tavidi rahavahetusest, ent võib ka võtta raha dollarites ja kohapeal vahetada. Osta saab seal ka dollarite ja eurode eest, kuid lisatasu eest olevad sissepääsud Kairo Muuseumi muumiasaali ning Suurde püramiidi on makstavad ainult naeltes. Egiptuses on soovitatav kaasas kanda peenraha, kuna seal on komme kõige eest anda jootraha. Mõne näitena:  teie kohvri üles hotellituppa toomise eest pakikandjale 1 dollar või 5 naela jne. Siiski – kui te olete kindel, et teile osutatud teenus/teene pole jootraha väärt, siis ärge laske end pealekäimisest sisse vedada. Sellegipoolest on mõistlik vahetada kaasa nt 20 dollarilist ühestes kupüürides, sest seal tikub tihti tekkima peenrahapuudus.

v       Egiptuses on kõikjal kombeks tingimine. Seda ei tarvitse häbeneda – nii kauplemine seal käibki ja seda lausa oodatakse teilt. Isegi poodides, kus hinnad on toodetele peale märgitud, on võimalik hinda tunduvalt alla kaubelda ning Khan el Khalili turul on tingimine hädavajalik oskus. Kõige kasulikum on mitte näidata üles suurt huvi eseme vastu mida soovite osta, esimesest kohast pole ka mõtet midagi osta – tuleb käia ringi ja uurida teiste kohtade hindu ja kui seejärel otsustate esimesse poodi tagasi tulla – laske poepidajal aru saada (ärge ainult öelge), et te huvitute temas, kuna ta on kõige odavam. Öelge ükskõikselt, kui palju te oleksite nõus maksma. Seejärel pakub tema veidi odavama hinna ning teie teete veidi mööndusi…tema ka ning lõpptulemus on kokkulepe. Kui ta siiski ei ole nõus kompromissile minema – keerake ots ringi ja hakake ära minema. Reeglina joostakse teile järele ja ollakse teie hinnaga nõus.  Ärge tundke end süüdi – halamisele vaatamata ei saa nad kahju – keegi ei müüks teile asju ilma ise kasu saamata!

v       Soovitatav on Egiptuses olles alati kaasas kanda pudelit vett või muud joodavat. Ilm on kogu aeg kuum ja organismi veepuudus on seal tõsine asi. Kraanivett ei soovita juua, kuigi see on testitud ja lubatavaks tunnistatud. Siiski on seal tohutu kloorisisaldus ja vee puhtus on testidele vaatamata kahtlane. Piima ei soovita samuti osta – sageli ei ole see pastöriseeritud. Samuti tuleks olla ettevaatlik lahjendatud puuviljamahladega, kus on sees ohtralt KRAANIvett!

v    Suveniiridena tuuakse tavaliselt kaasa ehteid, vask- ja savinõusid, papüürust, maitseaineid ja lõhnasid, jalanõusid ja riideid. Müüakse kaelakettide kuloneid, kuhu kirjutatakse vanades hieroglüüfides kandja nimi. Ostetakse ka kõhutantsijate riietust ja kohalike rõivaid, hästi müüvad ka miniatuurpüramiidid ja muumiad jms. Väga väärtuslikud (ja kallid) on vaibad ja nahk.

v    Kindlasti kaasa UJUMISRIIDED – ujuda saab märtsis ja oktoobris kindlasti! Soovitaks võtta ka päikesekreemi, sest sealne päike on meie jaoks harjumatult intensiivne.

v     Egiptuses on põhikeel araabia keel, kuid esimene võõrkeel on inglise keel ja sellega saab kõikjal hakkama. Sharmis ja Hurghadas räägitakse väga palju ka vene keelt ning üleüldse võib kuulda ka näiteks „tere-tere, vana kere“, kui keegi mõikab, et tegu on eestlastega!  

v       Alkoholi tohib üle piiri viia ainult 1 liitri (koha pealt võib osta ja kaasa tuua 3l), vähelevinud marki sigarettide harrastajad võtku siit varu kaasa. Seal on levinud margid näiteks “Cleopatra”, “Camel” või “Marlboro” – mõnele need võib-olla ei istu. Kaasa võib viia 200 sigaretti või 25 sigarit. Tagasi tuua võib samuti limiteeritult, NB näiteks vesipiibutubakaga – limiit on Eesti piiril 250 grammi.

v       Kaamelisõitu pakutakse paljudes kohtades. Kuna programmis on meil kaamelisõit beduiinide laagrisse, on kindel, et sõitmata ei jää. Seda silmas pidades ei ole mõtet püramiidide või varasemate monumentide juures 35 dollari eest korraks kaameli selga pilti tegema ronida!

v       Püramiidi on võimalik ka sisse minna, kuid soovitatakse alati neile, kel on mingil määral klaustrofoobia, sisse mitte minna. Koridorid on madalat ja kitsad, õhk on läppunud ning kui tuleb vastu mõni tüüpiline ameeriklane… !!! Sellega tuleks enne arvestada.