KAUNEID KILLUKESI LÄÄNE-EESTIST

 

26.-27.09.2020

 

1.päev: Väljasõit  Pärnust, hotell Pärnu eest kell 08.00. Võtame suuna Lihulale ja meie esimeseks peatuskohaks on Oidremaa mõis, mis asub Pärnumaa ja Läänemaa piiril, soode ja rabade keskel. 1658. aastal rajatud Oidremaa mõis sai 18-19. saj kuulsaks selle tõttu, et vahetas väga sageli omanikke: ta on kuulunud von Lilienfeldidele, von Helmersenidele, von Uexküllidele, von Maydellidele, von Rosenitele, von Schillingitele ja von Wetter-Rosenthalidele. Viimaste käest ta 1919. aastal riigistati. Mõisa ühekorruseline hilisklassitsistlik kivist peahoone on ehitatud 1839. aastal von Lilienfeldide omandusajal, kelle käes ta oli teistest pikemalt, 114 aastat. Kaasajal on mõis eraomanduses ning korrastatud. Lihula mõis on juba väga pika ajalooga, kuid praeguseni säilinud klassitsistlik kahekorruseline kivist mõisa peahoone on ehitatud 1824. aastal von Wistinghausenite ajal. Mõisas paikneb praegu Lihula muuseum.

Ungru loss. Kaasajal varemeis Ungru loss on Eesti üks mõjuvamaid neobarokseid hooneid, kuigi ta ei saanudki kunagi valmis. Lossi iseloomustab keerukas põhiplaan ja arvukad baroksed voluutviilud. Ungru loss oli Saksamaal asuva Merseburgi lossi peaaegu täpne koopia. Peale II Maailmasõda jäi loss nõukogude sõjaväe valdusse, 1968.a otsustas lennuvälja ülem kasutud lossivaremed vedada lennuvälja stardiraja täiteks. Ligi kolmandik lammutati, ülejäänu on  aga õnneks siiani säilinud.

Pealelõunal jõuame Haapsallu. Majutus hotelli ja lõunapaus. Pärast seda teeme jalutuskäigu linnas, et vaadata ära  kõik tähtsamad vaatamisväärsused. Toomkirik ja värskelt renoveeritud piiskopilinnus ning vaateplatvorm, Jaani kirik, Peeter I maja, Ilon Wicklandi lapsepõlvekodu, Promenaadi rand  ja Kuursaal,  Tšaikovski pink, endine raudteejaam jm. Ööbimine hotellis.

 

2.päev:   H/s hotellis.  Saare mõis  ja Lyckholmi muuseum Noarootsis. Saare mõis oli rüütlimõis, mis rajati 1662a. See jõudis kuuluda mitmele suguvõsale, enne kui pärast Põhjasõda ostis selle Friedrich Adolf von Rosen ja seejärel anti mõisa edasi isalt pojale kuue põlvkonna jooksul. Nõva kirik, mis on läänemaa vanim puukirik 1751.a.

Padise linnusemägi, ajalooline orduklooster ja mõis. Mõis on oma algsete omanike von Rammide käe all taastatud, hoones on avatud hubane hotell a´la carte restoran. Siinsamas asuvad ka Põhja-Euroopa ainsad nii terviklikult säilinud tsistertslaste kloostri varemed, mis nüüdseks värskelt restaureeritud ja mida on võimalik külastada.

Vasalemma mõis – kaunis, terviklikuna säilinud neogooti stiilis mõis on ehitatud aastatel 1890-1893 kohalikust dolomiidist, nn vasalemma marmorist. Kaheksatahulise astmiktorni, astmikviilude ja kõrgete kaarakendega uhkes inglisepärases mõisahoones tegutseb alates 1919. aastast tänaseni põhikool.

Keila Joa loss -1833. aastal rajatud neogooti stiilis kompleksi autor on Hans von Stackenschneider. Lossil on imeline asukoht – orus voolav kärestikuline jõgi, 6 m kõrguselt langev kosk ja imekaunid vaated ümbrusele.

Jõuame teha veel paar pildipeatust, et jäädvustada kaks imekaunilt taastatud mõisa. Kõltsu mõis, mis oli endise Keila kihelkonna väiksemaid mõisaid. Tänase šveitsipärase puitarhitektuuri  traditsioonidest lähtuva mõisa lasi 19.saj. lõpuaastatel ehitada paruniproua  Benedicte von Uexküll, kes 20 saj algusaastateni siin ka suvitas. Koos  mõisahoonega lasi proua ehitada ka suurejoonelise iluaia.

Kumna mõis, kus on paiknenud üks esimesi tenniseklubisid Eestis ning II Maailmasõja ajal oli siin Abwehri luurekool. Mõisas saab näha Eesti ajalooliste maakaartide ja graafika kollektsiooni ning nautida baltisaksa kunstnike töid.

 

HIND: 130.-  Ühese toa eest lisatasu 25.-

Minimaalne osalejate arv 20.

 

HIND SISALDAB: Buss, majutus hotellis, kahekohalised toad koos hommikusöögiga, giid-reisijuhi teenused, käibemaks.

 

HIND EI SISALDA: tasulisi sissepääsupiletid, isiklikke kulutusi.

 

ORIENTEERUVAD HINNAD: Haapsalu piiskopilinnus 10/5€, Saare mõis ja Lyckholmi muuseum 4/2€, Padise klooster 6/5€, Keila Joa loss 8/5€

BRONEERISoovin tellida kindlustuse:
*kohustuslik väli

GONDVANA REISID OÜ

REGISTRIANDMED

Majandustegevuse
registri number : TRE000105

Äriregistri nr. 10185963

ARVELDUSARVED

EE692200001120259808 Swedbank

KONTAKT
Gondvana Reisid
Salva Kindlustus, Gondvana Reisid

© Copyright 2018 Gondvana Reisid OÜ