HIIUMAA

02.- 03.07.2022

 

Dagö ehk Päevasaar- nii kutsuti kunagi Hiiumaad, sest Hiiumaa asub Rootsist päevateekonna kaugusel. Hiiumaa esmaasukateks peetakse Skandinaavia päritolu hülgekütte, kes põletasid Kõpu poolsaarel oma laagrilõkkeid juba 7600 aasta eest. Kulus üle 2000 aasta, enne kui saarele aeg-ajalt jala toetanud hülgekütid siin esimesi püsiasulaid hakkasid rajama.

Tänaselgi päeval leidub Hiiumaal veel küllaga metsikut loodust, saar on metsane ja kaunist liivaranda jätkub kilomeetrite kaupa. Jätkub ka hulgaliselt mälestisi ja paiku, mis kõnelevad saare omanäolisest ning põnevast ja kohati ka dramaatilisest minevikust.

 

1.päev: Väljasõit Pärnust, hotell Pärnu eest kell 07.30. Sõidame otse Rohuküla sadamasse, kust väljub praam Heltermaale. Külastame kõigepealt Suuremõisa lossi. Suuremõisa lossi ja maavaldustega seondub üks kurikuulsamaid Hiiumaa asukaid- Ungru krahv e. parun Otto Reinhold Ludwig von Ungern-Sternberg. Teeme väikese lossitiiru, kuuleme lugusid lossi kirevast ajaloost ja  jalutame lossipargis.

Kuna juuni lõpust alates on käes lavendlite õitsemisaeg, siis külastame ka siinset lavendlitalu ning seejärel võtame suuna Kärdlale. Lõunapaus (lõunasöök on hinna sees). Kärdla, Hiiumaa ainuke linn ja n.ö. pealinn, asub Kärdla meteoriidikraatri serval, saare kirderannikul. Oli varasemalt hiiurootsi rannikuküla ja sai linnaõigused 1938 aastal. Imetleme kaunist vanalinna ja uut renoveeritud keskväljakut. Ristimägi, kus nimest hoolimata ei olegi mäge ega isegi suuremat kõrgendikku. On saanud kombeks püstitada Ristimäele riste, ent mitmesugustele oletustele vaatamata on nende tähendus ja tava päritolu kindlalt teadmata. Legende selle kohta aga on küllaga. Päeva lõpetuseks jõuame Tahkuna poolsaarele, mida võib vaadelda kui Soome lahe väravaposti ja pole mingi ime, et värava valvamine seisis tähtsal kohal nii tsaari- kui punaarmee strateegilistes plaanides. Tahkuna tipu luitemännikutest leiab tänaseni mitmesuguseid tulepesasid, varjendeid ja kahuripatareide betoonaluseid. Meie aga vaatame väljast üle hoopis Hiiumaa põhjatipus asuva Tahkuna tuletorni. See valge, 43m. kõrgune tuletorn, oli omal ajal ülimoodne ja valmis 1875. aastal Prantsusmaalt tellitud detailidest. Otse majaka taga asub mälestusmärk parvlaeval Estonia hukkunud lastele.  Ööbimine hotellis.

 

2.päev: Hommikusöök. Jätkame ringsõiduga Hiiumaal.  Mihkli talumuuseumis Malvastes tutvume hiidlaste eluga vanematel aegadel. Edasi sõites jõuame Reigisse, mis oli kunagi hiiurootslaste suurim küla. Reigit on peetud Hiiumaa kirjanduslikemaks paigaks, sest kunagise Reigi pastori naise loo on kirja pannud eesti-soome kirjanik Aino Kallas jutustuses „Reigi õpetaja“  ja samadel ainetel on Eduard Tubinal valminud ooper. Hiidlase Herman Sergo „Näkimadalad“ on samuti saanud ainest siit. Jeesusele pühendatud Reigi kivikiriku lasi ehitada parun O.R.L. von Ungern-Sternberg oma vabasurma läinud poja Gustavi mälestuseks ja kiriku suurimaks väärtuseks on tema kunstikollektsioon. Näeme ära ka kohaliku Eiffeli torni. Külastame Kõpu poolsaarel asuvat Kõpu tuletorni, mis on Läänemere vanim ja maailmas väidetavalt kolmas pidevalt tegutsev majakas ja heidame pilgu Ristnale. Seejärel sõidame Käinasse, mis on Lõuna Hiiumaa keskus ja Kärdla järel suuruselt teine asula Hiiumaal. Käinale on tuntust toonud õlleodra kasvatamine ja õlle valmistamine. Seepärast hüütakse Käina hiidlasi siiani odratolgusteks. Lõunapaus (lõunasöök on hinna sees). Külastame Hiiumaa uusimat vaba aja  ja elamuskeskust Tuuletorni. Tuuletorn on natukene muuseum, väheke teaduskeskus ja pisut mängumaailm. Seega on seal huvitav nii väikestel kui suurtel. Ja lõpetuseks jõuame pilgu peale heita Eesti suuruselt viiendale saarele, millest tõsi küll, on nüüdseks saanud poolsaar-  Kassari. Vaatame seal ära saare vägilase Leigeri ja teeme jalutuskäigu Sääretirbil.

Kui aeg lubab, põikame sisse ka Vaemla villavabrikusse, mis on samuti otsekui muuseum ja pakub ülevaadet omaaegsest villatöötlemisest. Praam Heltermaalt Rohukülla väljub kell 17.30, tagasi Pärnus oleme umbes kell 21.00

 

HIND: 180.-

Minimaalne reisijate arv on 20.

HIND SISALDAB: Bussi, praamipileteid Rohuküla-Heltermaa-Rohuküla, majutust hotellis koos hommikusöögiga, kahte lõunasööki, ekskursioone kohaliku giidiga Suuremõisa lossis, Lavendlitalus, Tuuletornis ja Mihkli Talumuuseumis, reisijuhiteenuseid, käibemaksu.

HIND EI SISALDA: Tasuliste külastuskohtade pileteid, õhtusööke.

ORIENTEERUVAD HINNAD: Suuremõisa loss 3€, Mihkli Talumuuseum  3/2€, Kõpu tuletorn 3/2€, Tuuletorn Käinas 10/7€

BRONEERI

  GONDVANA REISID OÜ

  REGISTRIANDMED

  Majandustegevuse
  registri number : TRE000105

  Äriregistri nr. 10185963

  ARVELDUSARVED

  EE692200001120259808 Swedbank

  KONTAKT
   Gondvana Reisid

   Gondvana Reisid

   Salva Kindlustus, Gondvana Reisid

   © Copyright 2022 Gondvana Reisid OÜ