LÄTI: LIGATNE-ALUKSNE-LUBANA 

24.-26.05. 2024

 

Iga maa on just nii kaunis kui on tema loodus! Seega parim viis mingi piirkonna tundmaõppimiseks ja ühtlasi liikumiseks on minna loodusesse. Eri pikkusega hästi hooldatud ja erilisi loodusradu leidub kõikjal Lätis. Meie valisime tutvumiseks välja mõned neist.

 

1.päev: Väljasõit Tallinnast, Estonia teatri eest kell 07.00 ja Pärnust, hotell Pärnu eest kell 09.00. Sõidame avastama Gauja rahvusparki ja kõigepealt võtame sihiks Ligatne. Siia, kaunite liivakivipaljandite vahele on kunagise paberivabriku ümber tekkinud asula. Pehme kivi võimaldas elanikel sellesse raiuda eri korrustel asuvaid keldreid, mida inimesed on paljude aastate vältel kasutanud nii olme- kui ka tööstuslikeks vajadusteks. Keldritega tutvumiseks on tänapäeval ehitatud korralik laudtee ja trepid. Osa keldreid on praegugi kasutusel, kuid mõnesse saab niisama sisse kiigata. Lühike matk ( ca 3 km) Ligatne loodus- ja kultuurirajal. Lõunapaus.

Külastame Āraiši järvelinnust, mis on ainus 8–10. sajandist pärinev kindlustatud asulakoha rekonstruktsioon Euroopas. Järve kaldal asuvad Āraiši keskaegse kastelllinnuse varemed, lähedalasuval Meitu saarel olevad ehitised on aga Läti ja naaberriikide arheoloogiliste andmete põhjal tehtud rekonstruktsioon sama tüüpi kivi- ja pronksiaegsetest eluasemetest.

Kui veel jaksu on, võtame ette väikese matka Amata jõe ääres või vaatame üle Zvārte kalju, mis on üks maalilisemaid devoni liivakivipaljandeid Lätis. Lätis on pea paarkümmend põnevat liivakaljut, millest lõviosa ongi koondunud Gauja rahvusparki Gauja ja ta lisajõgede kallastele ning Zvarte on neist kuulsaim. Ööbimine hotellis.

 

2.päev: H/s. Sõidame Alūksnesse, mis oli kunagi iidne latgalite asuala. Jalutame siinsel järverajal, ronime vaatetorni ja kui ilm lubab teeme järvel ka paadisõidu. Vaba aega linnas ja lõunapaus ning hilisel pealelõunal uudistame veel Alūksne-Gulbene kitsarööpmelist raudteed, mis ehitati 1903. Sellel on tänaseni säilinud 33 km pikkune lõik endisest Stukmaņi (Pļaviņas) – Valka liinist ning rong sõidab seal iga päev kaks korda mõlemas suunas. Sõidame rongiga Gulbenesse (1,5 tundi). Õõbimine hotellis.

 

3.päev: H/s. Tänase päeva sihiks on Lubana märgala. Siin on ainulaadne looduskooslus Euroopas ja sellel on hindamatu tähtsus paljude erikaitsealuste liikide populatsioonide ja asustusala säilitamisel. Võtame siingi ette matka ning külastame ka märgala külastuskeskust. Pärast matka hakkame sõitma tagasi koju. Lõunapaus teel. Jalasirutuseks peatume veel korraks Veczemju punaste  liivakivikaljude juures ning seejärel jätkub kodutee.

 

REISIPAKETI HIND:  250 EUR   

Minimaalne osalejate arv 30.

 

HIND SISALDAB: Bussitransporti, majutust koos hommikusöögiga, giid-reisijuhi teenuseid, maksusid.

HIND EI SISALDA: Tasuliste sissepääsude pileteid v.a. rongipilet Aluksne-Gulbene,  kindlustusi, isiklikke kulutusi.

BRONEERI

  GONDVANA REISID OÜ

  REGISTRIANDMED

  Majandustegevuse
  registri number : TRE000105

  Äriregistri nr. 10185963

  ARVELDUSARVED

  EE692200001120259808 Swedbank

  KONTAKT
   Gondvana Reisid

   Gondvana Reisid

   Salva Kindlustus, Gondvana Reisid

   © Copyright 2022 Gondvana Reisid OÜ