POJENGIPÄEV MÄDAPEA MÕISAS JA RAKVERE

19.06.2021

 

Väljasõit Pärnust, hotell Pärnu eest kell 07.00. Võtame suuna Rakverele, kuid veel enne teeme peatuse, et saada osa Mädapea mõisas toimuvatest pojengipäevadest.

Rakvere lähedal asuvat Mädapea mõisa on esmakordselt mainitud 1425. Mädapea nimi võis lähtuda isikunimest. Ent sõna “mädapead” võib tähendada ka küpseid maasikaid või rabamurakaid. Nime hilisemates kirjapanekutes on aga täheldatud sõna “mätas” mõju, sest mõisa maad asusid soistel aladel.  Mõisa viimaseks omanikuks enne 1919. aasta võõrandamist oli Ernst von Renteln. Ühekorruseline punastest tellistest puitverandadega historitsistlikus stiilis häärber ehitati 1850.a.
Täna eksponeeritakse Mädapea mõisas kaasaegset Eesti kunsti ja käsitööd. Püsinäituseks on Aivar Juhansoni šaržidest, mida on välja pandud üle 800.

Mädapea mõisa kollektsiooniaed sai alguse 2014. aastal, kui aeda istutati esimesed floksid. Aasta hiljem oli neid juba üle 400 sordi  ja aastal 2017 üle 700. Samal aastal korraldati ka esimesed floksipäevad. Praegune Mädapea mõisa flokside kollektsiooniaed kuulub sordirikkuse poolest Euroopa esimeste hulka.

Pojengide kollektsiooni rajamine algas paar aastat hiljem, 2016. aastal. Järgmise aasta jaanipäeva eel korraldati juba ka pojengide päev, mis oli pühendatud Sulev Savisaare kui aedniku, aretaja ja  kollektsionääri 35-aastasele tööle pojengidega. 81 esimest Mädapeale istutatud erinevat pojengisorti pärinesid just Sulevi aiast.

Täna toimub mõisa aias ja häärberis huvitavate pojengisortide väljanäitus ning lilletaimede müük. 

Saabudes teeme kõigepealt ekskursiooni aias ja häärberis. Naudime meeliköitvat iluaeda ja kuulame aia perenaise, Marika Vartla loengut. Võimalik on saada infot ja nõu asjatundjate käest ning osta istikuid. Istikud saab soovi korral ka ette ära tellida: www.floksiaed.ee.

Aega jagub mõisas ka kehakinnituseks.

Päeva teise poole veedame Rakveres. Jalutame Rakvere linnaväljakul, mis on Eestis üks moodsamaid, vaatame üle linna kohal kõrguva Tarvase ja võimsa linnuse, mida on maininud juba Läti Henrik ja mille varemetest on saanud Rakvere üks peamisi turismiatraktsioone.  Linnuse kõrvale, Vallimäe nõlvade vahele jääb veel uus vabaõhukeskus. See sai valmis  2020. aasta suvel  ja on unikaalne, ligi seitsmel hektaril laiuv Eesti oludes suurejooneline vabaõhu meelelahutuskeskus.

Pisut vaba aega ja seejärel asumegi tagasiteele.

 

HIND 53.-

Minimaalne reisijate arv 20

 

HIND SISALDAB: bussi, reisijuhi teenust, ekskursiooni kohaliku giidiga Mädapea lilleaias ja häärberis, pojengipäeva piletit, käibemaksu. 

BRONEERI

  GONDVANA REISID OÜ

  REGISTRIANDMED

  Majandustegevuse
  registri number : TRE000105

  Äriregistri nr. 10185963

  ARVELDUSARVED

  EE692200001120259808 Swedbank

  KONTAKT
   Gondvana Reisid

   Gondvana Reisid

   Salva Kindlustus, Gondvana Reisid

   © Copyright 2021 Gondvana Reisid OÜ