PÜHA PAULUSE JÄLGEDES KREEKAS

20.-30.09.2022.

1.päev: Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 19.30. Lennud Tallinn- Riia kell 21.30-22.20 ja  Riia-Thessaloniki kell 23.35.-02.20. Transfeer hotelli ja majutus.

 

2.päev: Hommikusöök. Tänase päeva veedame Thessalonikis. Halkidiki poolsaarel asuv Thessaloniki või nagu kohalikud ütlevad Salonika, on Makedoonia pealinn ja suuruselt teine linn Kreekas. Võrreldes muu Kreekaga on Thessalonikis vähe antiikaja mälestusmärke, aga seda rohkem on siin rooma ja bütsntsiaegseid mälestisi. Linna üks sümboleid on Valge torn- üks vanadest  bütsantsiaegsetest kaitsetornidest. Enamasti saab seal uudistada näituseid, mis esitlevad erinevaid tahke linna ajaloost. On mitmeid muuseume- m.h Atatürki muuseum, kes on Thessalonikis sündinud ja Moodsa Kunsti Keskus. Ning peale muuseumide on hulk Rooma- ja Bütsantsi-aegseid mälestisi: Galeriuse triumfikaar, roomaaegse agoraa varemed, hulk kirikuid.  Õhtusöök hotelli lähedal.

 

3. päev: Hommikusöök ja lahkumine hotellist. Sõidame kõigepealt Philippisse. Selle müüriga ümbritsetud linna jäänused asuvad Kirde-Kreekas akropoli jalamil, iidsel Euroopat ja Aasiat ühendaval maanteel Via Egnatia. Iidne Philippi linn on praegu Ida-Makedoonia kõige olulisem arheoloogiline ala hõlmates Makedoonia linna varemeid, mis nägid oma hiilgeaega Rooma ja varakristlikul ajal. Hiljem sai linnast kristliku usu keskus ja palverännakute koht, sest Uue Testamendi järgi oli seda külastanud apostel Paulus umbes 49 või 50 pKr. Esimene kirik Filippis asutati aastal 343. Külastame siinset siinset arheoloogilist ala. Mälestistest on mingil määral alles Kreeka teater, Rooma foorum, paar basiilikat ja mõned Via Egnatia sillutise lõigud. Ööbima sõidame juba edasi Olümpose mäe jalamil paiknevasse Litochorosse. Õhtusöök.

 

4.päev: Hommikusöök. Sõidame Litohoro lähedal asuvasse Dioni külla, kus külastame antiiksest Dioni kindluslinnast pärit leide kajastavat muuseumi ja soovi korral ka arheoloogilist ala. Makedoonlastele oli Dion püha linn ja 4.sajandil eKr elas siin umbes 15 000 inimest. Ümberkaudseid tasaseid lagendikke kasutas Makedoonia kuningas Philippos II sõjaväelaagri ja kogunemiskohana, kuid siin oli ka Zeusi tempel, teater ja staadion. Hiljem ehitasid roomlased siia linna. Tänapäeval näha olevad varemed on pärit Rooma ajast. Tähtsamate vaatamisväärsuste hulka alal kuuluvad teater ja Egiptuse jumalannale Isisele pühendatud templi varemed. Meteora– üks kõige hämmastavamaid kohti üldse Kreekas. Meteora kloostrid paiknevad Mandri- Kreeka looduskaunis kohas, kus Piniose jõgi murrab Pindose mäestikust välja ning laskub Tessaalia tasandikule. Just siit saavad alguse taeva poole kerkivad pruunist liivakivist vertikaalsed sambad. Kuna kaljutipud asuvad maa ja taeva vahel, siis loovad nad õhus rippumise illusiooni ja Meteora tähendabki sõna-sõnalt õhus hõljumist. Keegi ei tea täpselt kuidas õnnestus munkadel järskudele kaljutippudele ronida, kuid legendi kohaselt aitas jumal esimese elaniku sinna ise. Hiljem võeti kasutusele köisredelid ja ülesvinnatavad korvid. Tänapäeval viivad kloostritesse aga kaljudesse raiutud trepid. Kokku rajati siia 24 kloostrit, kuid tänapäeval funktsioneerivad neist vaid 6. Meie püüame neist külastada kahte. Ööbimine hotellis ja õhtusöök hotelli lähedases söögikohas.

 

5.päev: Hommikusöök. Alustame sõitu Delfi suunas. Teel möödume Termopüülide maakitsusest, kus 480 eKr langes Kreeka-Pärsia sõdades vaprate spartalaste salk kuningas Leonidase juhtimisel. Teeme monumendi juures väikese peatuse. Külastame Hosios Loukase kloostrit, mis oli Bütsantsi perioodil Kreeka õigeusu kiriku tähtis keskus ning tänaseni keskaegse Kreeka üks olulisemaid arhitektuurimonumente. See asub Helikonase mäe läänenõlval ja selle asutas erak Hosios Lukas (Püha Luukas) Kloostrikompleksi on aegade jooksul täiendatud, seda on purustanud maavärin ja Teine Maailmasõda. Praegusel kujul koosneb see kahest kirikust, mida ühendavad kongid ja abihooned ning ümbritseb kaitsemüür. Ööbime ja õhtusöök hotellis Delfis.

 

6.päev: Hommikusöök. Delfi– antiikjumala Apollo pühamu, mis asub Parnassose mäe jalamil. Delfiga seotud müüte on väga palju ja need ulatuvad tagasi eelajaloolisse aega. Delfit tunti ka maailma keskpaigana ning seda tähistas omphalose nimeline kivi (kr.naba), mida hoiti Apollo templis. Külastame Delfi arheoloogilist ala ning muuseumi.

Pärast seda sõidame juba Peloponnesose poolsaarele. Nimi „Peloponnesos“ tähendab „Pelopsi saar“ ja tuleneb ühe müütilise kangelase järgi, kes olevat kogu poolsaare vallutanud.

Kõigepealt peatume korraks Patras. Patra on suuruselt Kreeka kolmas linn ja teine sadam. Uudistame linna edelaservas asuvat Agios Andrease basiilikat, mis on võlts-bütsantslik basiilika, seal oli surnud märtrisurma Püha Andreas  ning seal asuvad ka tema kolju ja fragment ristist. Soovi korral külastame veel Patra külje all asuvat  Kreeka vanimat ja kuulsaimat veinimõisa Achaia Clauss. Nende kuulsaim vein on tõenäoliselt Mavro Daphne, mida on aastate jooksul kõrgelt hinnanud ka mitmed Euroopa kroonitud pead. Ööbimine hotellis rannikul Pyrgoses. Õhtusöök hotellis.

 

7.päev: Hommikusöök. Külastame Olümpia arheoloogilist ala ja muuseumi. Olümpia oli üks kõige tähtsamaid antiikpühapaiku, pühendatud jumalate isale Olümpose Zeusile ning kus peeti igal neljandal aastal Zeusi auks ülekreekalisi võistlusmänge. Kõnnime läbi gümnaasiumi, Hera ja Zeusi templite ning tuletame meelde ka olümpiamängude algusaegu. Jätkame teed ja ööbime Sparta lähedal. Kuigi Antiik-Sparta puhul oli tegemist Kreeka ühe võimsaima linnriigiga, oli see kindlustamata ning linna hiilgeajast on praeguseks alles vaid mõned varemed. Õhtusöök.

 

8.päev: Hommikusöök: Täna külastame Mystrase arheoloogilist kaitseala. Majesteetlik Mystras asub järsul jalamil Taygetose mäe põhjanõlvadel. Jalutame mööda kitsukesi tänavaid ja külastame nii üla- kui all-linna kirikuid ja kloostreid. Ööbimine Nafplios. Nafplio on Argolida lahe oluline meresadam ja esimene Kreeka ametlik pealinn. Siin on valitsenud Veneetsia Vabariik ja Osmanite Impeerium, mis on jätnud jälje linna ajalukku.  216 m kõrgusel mäe otsas kõrgub üle linna 17. sajandil ehitatud Palamidi kindlus 130 km. Õhtusöök hotellis.

 

9.päev: Hommikusöök. Mükeene. Mükeene asub Põhja Argolises, hästi kaitstavas kohas järsunõlvalise mäe otsas ja kujutaski endast hästi kindlustatud paleekompleksi. Külastame siinset arheoloogiline ala. Käime Atreuse varakambris ja näeme maailmakuulsaid lõviväravaid, tsitadelli kindlustusi, kuningas Agamemnoni palee jäänuseid jm. Vana linnriigi ehk polise Korintose varemed asuvad 6 km kaasaegsest Korintosest kirde poole. Varem omas linn kindlustust (ülalinn Akrokorintos) ja kolme sadamat. Külastame Korintose arheoloogiliste paika. Antiik-Korintos võlgnes oma jõukuse soodsale asukohale Saroni ja Korintose lahtede vahelisel kitsal maakitsusel. Juba enne kanali rajamist oli just üle selle maakitsuse lühim marsruut kaupade transportimiseks Ida-Vahemerest Aadria merele ja Itaaliasse. Väljakaevamised on esile toonud Bütsantsi perioodil maavärina poolt hävitatud  linna tõelise suuruse. Selle varemed moodustavad roomlaste suurima omaaegse linna Kreekas.

Tuntuimad templid Korintoses on pühamud, mis ehitatud Apollonile, Aphroditele ja Artemisele.

Peloponnesost ühendab Kreeka mandriosaga  42 km. pikkune Korintose maakitsus, mida läbib 6,3 km pikkune Korintose kanal. Kanal ühendab omavahel Korintia ja Saronicu lahed. Peatume korraks ka siin.  Ööbimine hotellis  juba Ateenas. Õhtusöök hotelli lähedal.

 

10.päev: Hommikusöök. Ateena asub Kreeka kaguosas Arika poolsaarel ning linna ümbritsevad Pendeli, Parnitha, Egaleo ja Imittose mäed ja Saroni laht. Legendi järgi sai linn nime tarkusejumal Athena järgi. Linna tippaeg jäi Antiik-Kreeka klassikalisesse perioodi, millest on senini säilinud palju maju ja leide. Ateena kuldaeg oli 5.sjandil eKr. Kui Perikles lasi ehitada Akropoli. Kõigepealt külastame Küklaadide muuseumi, mis asutati 1986. aastal selleks, et majutada Niklolasele ja Dolly Goulandrisele kuuluvat Küklaadi ja Vana-Kreeka kunstikogu ja hiljem laiendati seda teiste kreeka kunstikogujate annetustega.

Küklaadide muuseumi lähedale jääb veel kaks võimsat muuseumi, mida saame soovi korral külastada. Need on Bütsantsi muuseum, ja Benaki muuseum. Bütsantsi muuseum on üks tähtsamaid Bütsantsi kunsti muuseume maailmas . Asutatud on ta 1914. aastal ja seal on rohkem kui 25 000 eksponaati haruldaste piltide, pühakirjade, freskode, keraamika, kangaste, käsikirjade ja esemete koopiatega alates 3. sajandist pKr kuni hiliskeskajani.

Benaki muuseum asutas Antonis Benakis 1930. aastal oma isa mälestuseks ja see asub Benakise perekonna mõisas. Muuseumis on Kreeka kunstiteosed eelajaloolistest aegadest tänapäevani, ulatuslik Aasia kunsti kogu, korraldatakse perioodilisi näitusi ning seal on kaasaegne restaureerimis- ja konserveerimistöökoda. 

Meil on kasutada buss 5 tunniks. Seejärel toob buss meid hotelli. Vaba aeg, et vanalinnas ringi uudistada või Akropoli künkail jalutada.  Ööbimine samas hotellis. Õhtusöök mõnes vanalinna tavernas.

 

11.päev: Hommikusöök. Transfeer Ateena lennujaama ja lennud Ateena-Riia kell 11.45.-14.55 ja Riia-Tallinn kell 18.10.-19.00. Reisi lõpp.

 

REISI HIND: 1400 EUR 

Minimaalne reisijate arv on 22

HIND SISALDAB: lennupileteid Tallinn-Riia-Thessaloniki ja Ateena-Riia-Tallinn, bussi kohapeal, majutused koos hommiku- ja õhtusöökidega, linnade maksud.

 

HIND EI SISALDA: kindlustusi, tasuliste objektide pileteid arvestuslikult ca 80/40€, giiditeenust arheoloogilistel aladel.

 

ORIENTEERUVAD HINNAD: Hosios Loukas 3€, Philippi 6/3€, Dioni arheol. ala 8/4€, Dioni muuseum 8/4€, Meteora kloostrid Megalo 3€+Russanou 3€, Delfi arheol. ala 12/6, Veinikeldri külastus ja degusteerimine 18€, Olümpia arheol. ala 12/6, Mystras 12/6€, Mükeene arheol. ala.12/6€, Korintose ala 8/4€, Küklaadide muuseum 8/5€, Bütsantsi muuseum 4€, Benaki muuseum 9/7€

 

Lennud Kreekasse on Air Balticu liinilennud ja hinnas on käsipagas kaaluga 8 kg ja äraantav pagas kaaluga 23 kg. Toitlustamine lennukis ei ole hinnas vaid toimub pardakaardi alusel. 

 

Reisija pass peab kehtima vähemalt kuni kolm kuud pärast reisi lõppu.

BRONEERI

  GONDVANA REISID OÜ

  REGISTRIANDMED

  Majandustegevuse
  registri number : TRE000105

  Äriregistri nr. 10185963

  ARVELDUSARVED

  EE692200001120259808 Swedbank

  KONTAKT
   Gondvana Reisid

   Gondvana Reisid

   Salva Kindlustus, Gondvana Reisid

   © Copyright 2022 Gondvana Reisid OÜ