VORMSI- ORMSÖ

29.07.2023

Vormsi saar on suuruselt Eesti neljas saar. Arvatavalt 13. sajandi II poolel asustasid saare ranna-rootslased, kes oma saart Ormsöks (Ormi saareks) kutsusid. Omaaegset rootslaste asumit meenutavad tänagi rootsikeelsed külade nimed.

 

Väljasõit Pärnust, hotell Pärnu eest kell 08.00. Sõit Rohuküla sadamasse, kus asume laevale. Laevatee pikkus saarele on 12 km ehk umbes 45 minutit laevasõitu. Saabume Sviby’sse, kust alustamegi oma ekskursiooni. Sviby küla on kaks korda maha põlenud ning selles külas elas suurem osa Vormsi eestlastest. Tutvume Sviby talumuuseumiga, kus on taastatud rannarootsi talu koos kõige seal leiduvaga.  Seda on tehtud nii fotode ja kirjalike allikate kui ka Vormsil sündinud ja sõja ajal Rootsi põgenenud rannarootslaste mälestuste põhjal. Üles on ehitatud ka traditsiooniline suitsusaun.

Jätkame ringsõitu ja tutvume erinevate küladega, looduse ja vaatamisväärsustega. Diby küla, mis on oma nime saanud lähedal oleva väikese läbivooluga järve järgi. Rälby küla, mida peeti kunagi Vormsi jõukaimaiks külaks ning Hullo küla, mis on saare keskuseks ja kus asub ka kool ning 1219. aastal ehitatud Püha Olavi kirik. Kirikaia kõrval on ratasristide poolest tuntud Vormsi kalmistu.  Siin on maailma suurim rõngasristide kogu, neid on säilinud üle 330. Riste ei valmistanud mitte meistrid, vaid neid tahusid pae- ja liivakivist talupojad ise, mistõttu varieerub nii nende välimus kui ka sinna kirjapandu korrektsus.  Rõngasrist kui  Vormsi kaitsesümbol on saanud aukoha ka valla vapil

Lõunasöök ja seejärel jätkame ekskursiooni. Kärrsläti küla, mille elanikud pidasid end Vormsi esimesteks asukateks. 18. sajandi II veerandil katsetati siin ka päikese soojuse abil mereveest soola aurutada. Saxby küla, kus asub kaunis majakas ja sobiva ilma korral on võimalus siin ka ennast korraks vette kasta. (ujumisriided ja käterätik kaasa).

 

Õhtul asume taas praamile Sviby-Rohuküla ning sealt juba tagasisõit bussiga Pärnusse. Saabumine koju, reisi lõpp.

 

HIND: 79.-    Laps kuni 12 a. 65.-  

Minimaalne reisijate arv 20.

 

HIND SISALDAB: Bussi, praamipileteid, ekskursiooni Vormsil,  lõunasööki, Sviby talumuuseumi piletit, giid-reisijuhi teenuseid, käibemaksu.

BRONEERI

  GONDVANA REISID OÜ

  REGISTRIANDMED

  Majandustegevuse
  registri number : TRE000105

  Äriregistri nr. 10185963

  ARVELDUSARVED

  EE692200001120259808 Swedbank

  KONTAKT
   Gondvana Reisid

   Gondvana Reisid

   Salva Kindlustus, Gondvana Reisid

   © Copyright 2022 Gondvana Reisid OÜ